Domov
Novinky
Projekt
Archív ?lánkov
Optimalizácia
Návody
Galéria
Stiahnite si
Odkazy
Diskusné fórum
Fórum - archív
Vyhľadávanie
TO-DO
Kontakt

BOINC.SK


Od 1.1.2002


Astronomický
snímok
dňa

APOD


Page Rank
 
 
Optimalizácia hardwaru a softwaru


Hardware

Procesor, cache, násobič a FSB

Vyššie taktovanie procesora znamená kratší čas na analýzu pracovnej jednotky. Už len miernym pretaktovaním FSB systému procesor/pamäť môžete dosiahnuť oveľa lepšie výsledky, nakoľko projekty na rozhraní (frameworku) BOINC najviac zaťažujú práve túto časť. Väčšinou sa tieto parametre nastavujú priamo v BIOSe počítača, priamo na základnej doske pomocou jumperov alebo softwarovo pomocou servisných utilít. V tomto ohľade sú najlepšie (a zároveň najvýkonnejšie) tzv. "ladičšké" kvalitné základné dosky Abit, Asus a Microstar, ale dobré výsledky dosahujú aj iné značky. Upozornenie: pri zlom nastavení alebo zlom chladení môže nastať fyzické zničenie komponentov ako (procesor, základná doska) a zároveň sa tým stráca záruka od výrobcu, preto pretaktovávanie robíte na vlastné riziko. Nenesieme žiadnu zodpovednoť za možné vzniknuté škody!

Pamäť

Na optimálny beh projektov pod BOINC stačí dnes už priemerných 256MB pamäte. Niektorí klienti projektov ako je napr. Rozetta@home ale v pamäti zaberajú aj viac miesta a vyžadujú min 512MB operačnej pamäte. Na súbežnú pohodlnú prácu na počítači odporúčame aspoň 256MB pamäte podľa operačného systému (to sa týka rovnako OS od Microsoftu ako aj Linuxu alebo UNIXu). Dôležité je, aby operačný systém nemusel veľmi swapovať dáta na pevný disk.

Čo sa týka rýchlosti, odporúčame samozrejme čo najviac taktované pamäte čo s najmenšou latenciou. Takisto je často možné nastaviť ďalšie možnosti taktovania a časovania pamätí (napr. od režimu Safe - bezpečný až po režim Ultra). Toto nastavenie sa dá zmeniť v BIOS-e počítača ale nie vždy musí byť dostupné. Samozrejme nové nastavenie by ste mali najprv poriadne otestovať, inak môžete mať problémy so stabilitou vášho OS.

Správa napájania

Pokiaľ beží BOINC nonstop na pozadí, mali by ste skontrolovať nastavenie správy napájania (power managenment) - hlavne vypnúť prechod do režimu spánku a podobne. Odporúčame tiež nastaviť automatické vypínanie monitora po určitej dobe z hľadiska ekológie ako aj nezanedbateľnej úspory financií.Software

Optimalizovaný klienti a BOINC Manager

 
Štandardný klienti BOINC sú kompilovaní pre širokú paletu procesorov pod konkrétnym operačným systémom. To znamená, že môžu byť používaní na počítačoch s procesormi Intel, AMD, Cyrix atď. Rovnako to znamená, že títo neoptimalizovaní klienti používajú len obmedzenú sadu inštrukcií, ktorá je prienikom možností všetkých procesorov na danej platforme. Preto pokiaľ chcete dostať zo svojho počítača v súvislosti s BOINC čo najvyšší výkon, použite optimalizovaných klientov. O tejto problematike pripravujeme súhrnný článok, v ktorom sa zameráme na konkrétny postup a preberieme si aj zápory takéhoto riešenia. Do tej doby si môžete skúsiť optimalizáciu "na vlastnú päsť", popis a optimalizovaných klientov pre projekt SETI@home nájdete napr. na tejto stránke.

 

Grafické zobrazenie výstupu klientov BOINC


Akokoľvek môže byť grafický výstup projektov založených na BOINC zaujímavý, pri spustenej grafickej prezentácii analýzy sa čas výpočtu predlžuje. Rovnako odporúčame namiesto rôznych grafických "šetričov" obrazovky používať ako "šetrič" buď "blank screen" (jednoducho čierna obrazovka) alebo po určitej dobe prepnúť monitor do režimu spánku.

Nastavenia cache

Na tejto časti sa pracuje..

Nastavenia priority procesov

Na tejto časti sa pracuje..

Ukončite aplikácie ktoré práve nepoužívate

Ukončite všetky aplikácie, ktoré práve nepoužívate čím jednak ušetríte operačnú pamäť, v prípade sieťových aplikácií tak zvýšite bezpečnosť samotného počítača a znížite záťaž procesora(rov). Rovnako v prípade OS od Microsoftu odporúčame použivanie antivírusu a antispyware programov.

Zvýšenie počtu pracovných jednotiek v cache

Na tejto časti sa pracuje..

Problémy s pripojením

Na tejto časti sa pracuje..

Nastavenie SETI@home klienta na viacprocesorovom systéme

Na tejto časti sa pracuje..

Systémové tipy pre Macintosh

Na tejto časti sa pracuje..
Na porovnanie uvádzame priemerné dosahované časy analýzy:

Klient/Verzia OS/CPU/Pamäť Čas Poznámka
Na tejto časti sa pracuje..


Tieto časy sa môžu značne líšiť podľa podmienok, ktoré sú dané pri analýze (práca s počítačom, ďalšie bežiace procesy a pod.).

Vytvoril: MeX [4. november 2001] / Upravené: [18. február 2006 01:31:13] / Počet zobrazení: [29991]