Domov
Novinky
Projekt
Archív ?lánkov
Optimalizácia
Návody
Galéria
Stiahnite si
Odkazy
Diskusné fórum
Fórum - archív
Vyhľadávanie
TO-DO
Kontakt

BOINC.SK


Od 1.1.2002


Astronomický
snímok
dňa

APOD


Page Rank
 
 
Kompletný archív článkov
Vytvorený/Upravený:
18. september 2008 21:32:09
 

Simulačné modely dynamiky prenosu malárie a jej vplyvu na zdravie sú dôležitým nástrojom na reguláciu jej šírenia. Sú využívané na určenie optimálnych stratégií pre dodávku sietí na komáre, chemoterapie alebo nových vakcín, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú a testujú. Takéto modely sú však extrémne náročné na výpočtový výkon, vyžadujú simuláciu obrovskej populácie s rôznymi parametrami a sociálnymi faktormi, ktoré ovplyvňujú šírenie ochorenia.
Švajčiarsky tropický inštitút (The Swiss Tropical Institute - STI), vyvinul počitačový model pre epidemiológiu malárie a zapojil doň asi 40 PC, ktoré vykonávali predbežné výpočty. Na potvrdenie týchto modelov je však potrebný podstatne väčší výkon, aby dostatočne simuloval celý rozsah zásahov a spôsobov prenosu ochorenia, ktoré sú podstatné pre reguláciu malárie v Afrike.
To je dôvod, prečo bol projekt http://www.malariacontrol.net/ vytvorený, t.j. aby spojil dostupnú voľnú kapacitu počítačov tisícov dobrovoľníkov z celého sveta, ktorá by pomohla vedcom predpovedať a teda aj kontrolovať šírenie malárie. Predpokladá sa, že aplikácia v priebehu rádovo mesiacov, použijúc tisíce PC, prinesie výsledky, ktoré by využitím len počítačov vedcov, boli k dispozícii v horizonte desiatok rokov.
Množstvo týchto PC bude hlavne z rozvinutého sveta. Ale napr. cieľom projektu AFRICA@home, je zapojiť do vývoja aplikácií aj africké inštitúcie.

Vytvorený/Upravený:
17. máj 2008 13:04:09
 

Po dlhšom čase je tu k dispozícii už dávno avizovaný článok o gravitačných vlnách ktorý vyšiel v časopise 21. století s ktorého súhlasom ho uverejňujeme aj na týchto stránkach.

Článok je v PDF na stiahnutie.

 Vďaka patrí nášmu členovi, autorovi článku - Jurajovi Kotulič Bunta.

Vytvorený/Upravený:
14. máj 2008 17:23:32
 

Rádioaktivita sa stala strašiakom ľudstva. Keď sa povie, že niečo je rádioaktívne, je to ako by sa povedalo, že je to smrteľne jedovaté. Je to ale skutočne tak? Pozrime sa v tomto článku spoločne na štyri najčastejšie mylné názory a viacero zaujímavostí zo sveta, o ktorých ľudia poväčšine nevedia.

Článok nie je priamo o žiadnom z Boinc projektov, avšak výzkum vplyvu rádiácie na biochémiu organizmu využíva okrem iného aj výsledky projektov ako je napr. Rosetta, QMC či ďalšie biochemicko-medicínske projekty.

Vytvorený/Upravený:
21. február 2008 10:30:42
 Pri pohľade na nočnú oblohu mnohých z nás pochytí fascinácia hĺbkou neznámych priestorov – hviezdy, ktoré vidíme, sú vzdialené desiatky i stovky svetelných rokov, stačí malý ďalekohľad a vidíme ešte podstatne ďalej. Čo všetko tieto priestory obsahujú? Aké tajomstvá a neznámo sa v nich skrýva? Určite je tam toho mnoho čo objavovať, a je zaujímavé vedieť, že vôbec nemusíme chodiť ďaleko – netreba ani opustiť priestory našej vlastnej slnečnej sústavy aby sme sa dozvedeli viacero prekvapujúcich vecí. V jej minulosti jestvujú zaujímavé momenty, ktoré výrazne ovplyvňujú našu prítomnosť aj budúcnosť. Nie je na zahodenie o niektorých z nich si niečo povedať, a to predovšetkým v súvislosti s projektom Orbit@home a medziplanetárnou hmotou, ktorou sa zaoberá.
Vytvorený/Upravený:
03. január 2008 18:50:05
 

Na účasť v BOINC je potrebné nainštalovať jednoduchý software zvaný Boinc manager. Tento software zabezpečuje pripojenie sa k želanému projektu (aké projekty sú k dispozícii, sa dočítate o kúsok nižšie) a celý "business" s tým spojený.

Vytvorený/Upravený:
10. december 2007 20:22:02
 BOINC, stredne chránený systém pre dobrovoľnícke výpočty, dovoľuje hostiteľom pripojenie k viacerým projektom. Každý hostiteľ periodicky žiada prácu zo servera projektu a vykonáva prácu. Tento proces zahrňuje štyri súvisiace postupy:

1. Spustiteľné úlohy na hostiteľovi, čo urobiť?
2. Kedy a z ktorého projektu by mal hostiteľ žiadať ďalšiu prácu?
3. Koľko jednotiek by mal server poslať v odpovedi na danú žiadosť?
4. Ako odhadnúť zostávajúci čas výpočtu úlohy?

V tomto článku zvažujeme niekoľko alternatív pre každý z týchto postupov. Použitím simulovania, študujeme rôzne kombinácie postupov, porovnávame ich na základe niekoľkých vykonaní metriky a v rozsahu parametrov, takých ako premenlivosť trvania úlohy, nepresný hraničný termín, a počet pripojených projektov.

Vytvorený/Upravený:
03. apr 2007 16:03:41
 BoincView (ďalej len BV) je užitočný program pomocou ktorého je možné pohodlne ovládať viacero počítačov na ktorých beží BOINC Manager a to z jedného počítača ktorý ale musí spĺňať určité požiadavky. Pritom nie je dôležité operačný systéme beží na ovládaných počítačom. Aplikácia BV je ale určená pre operačný systém Windows.
Vytvorený/Upravený:
04. júl 2006 09:46:26
 

Objav gravitačných vĺn s pomocou projektu Einstein@home nebude znamenať len prevrat v možnostiach pozorovania vesmíru. Veda má jednu krásnu vlastnosť - je ako skladačka, v ktorej jeden objav má za následok častokrát množstvo ďalších, podobne ako zloženie časti puzzle vám pomôže poskladať jej zvyšok. Objav gravitačných vĺn spôsobí rozvoj gravitačnej fyziky, na ktorej konci - ak trošku popustíme uzdu vedeckej fantázii - môže byť ovládnutie gravitácie človekom a napr. aj možnosť cestovať vesmírom v kozmických lodiach s gravitačným pohonom či prostredníctvom rotujúcich červích dier. Projekt Einstein@home a napr. Star Trek teda vonkoncom nemusia byť natoľko vzdialené ako by sa na prvý pohľad zdalo. Naivná predstava? Vôbec nie - stačí sa pozrieť na históriu vedy a súčasný stav fyziky.

Vytvorený/Upravený:
07. máj 2006 14:20:35
 Dňa 3. mája sa začala distrubúcia pracovných jednotiek projektu SETI@home nazvaná "Rožšírené SETI@home". Táto nová verzia je dvojnásobne citlivejšia na Gausové signály ako aj na niektoré pulzné signály v porovnaní s pôvodnou verziou SETI@home. Toto zvýšenie citlivosti so sebou prináša väčšie množstvo analýz ktoré musia byť zrealizované a to si vyžaduje viacej výpočtového výkonu. Ale vďaka mnohým dobrovoľníkom bola táto nová aplikácia veľmi slušne optimalizovaná a to do takej miery že niektoré jednotky spracuje rýchlejšie ako stará verzia. Na druhej strane niektoré jednotky, vedecky povedané tie najlepšie, najhodnotnejšie, potrebujú omnoho viac času.
Vytvorený/Upravený:
06. október 2007 16:44:26
 Náš tím je ku dnešnému dňu zapojený už do 20 rôznych projektov. V drvivej väčšine projektov sme v rebríčkoch v prvej päťdesiatke a v mnohých aj na výrazne lepšom mieste. Preto je načase začať diskusiu o loge nášho tímu.
Vytvorený/Upravený:
13. apr 2006 04:51:34
 Vesmírny výťah je zariadenie, ktoré podľa súčasného tempa rozvoja technológií bude už onedlho realizovateľné, a poskytne nám revolučné niekoľkodesiatok až stonásobné zlacnenie vynášania nákladu na obežnú dráhu okolo Zeme a niekoľko stotisícnásobné zlacnenie prepravy nákladu k blízkym planétam. Bude znamenať naozajstný prelom v kozmickom veku a umožní skutočný prienik druhu Homo Sapiens Sapiens do vesmíru, s enormným zlacnením všetkých technologických výdobytkov založených na kozmickom priemysle a rozvojom ďalších v budúcnosti. V tomto článku by sme si povedali základné informácie o vesmírnom výťahu, aký je jeho princíp, a ako vyzerajú plány na jeho uskutočnenie, keďže projekt vďaka pokroku v nanotechnológiách nepatrí už len do ríše sci-fi.
Vytvorený/Upravený:
25. júl 2005 10:51:36
 Jednou z najkrajších a zároveň principiálne charakteristických vlastností vedy je vzájomná súvislosť poznatkov a faktov. Osobitne sa to týka najmä vied prírodných. V tretej časti tohto miniseriálu sa pozrieme bližšie na niektoré z týchto súvislostí. Opäť sa vrátime k neutrónovým hviezdam a povieme si z čoho sa skladajú a čo vlastne astrofyzika dnes o týchto zaujímavých a extrémnych objektoch vie. Článok je písaný populárnou formou, je však užitočným prehľadom problematiky aj pre odborne fundovanejších čitateľov.
Vytvorený/Upravený:
01. júl 2005 03:34:58
 Po osvetlení pôvodu páchateľov sa teraz pozrime podrobnejšie aj na samotné gravitačné vlny a ich súvis s neutrónovými hviezdami, na ich význam pre fyziku a pochopenie vesmíru, ako aj na niektoré zaujímavosti z astrofyzikálneho sveta a takisto o tom, že moderná veda je častokrát odvážnejšia ako science fiction.
Vytvorený/Upravený:
16. jún 2005 06:19:39
 Milí spoluBOINCovníci, takže máme spustenú oficiálnu verziu projektu Einstein@Home. Táto séria troch článkov by chcela doplniť základný popis projektu a pozrieť sa naň aj z troška iného uhlu a osvetliť vám niektoré zaujímavé a dôležité súvislosti.

Jedným z hlavných pôvodcov gravitačných vĺn, na ktorých sú zamerané aj zariadenia, z ktorých údaje vaše počítače analyzujú, sú neutrónové hviezdy/pulzary. V prvej časti sa teda pozrieme na zrod, život a smrť hviezdy a osvetlíme kedy a prečo môžu neutrónové hviezdy a pulzary vzniknúť. Je písaná jednoduchou formou prístupnou každému, nemusíte vedieť nič o fyzike ani astronómii.
Vytvorený/Upravený:
07. jún 2005 06:42:33
 Určite veľa z nás, ktorí sa zúčastňujeme na projekte SETI@Home, sa aspoň raz zamyslelo nad tým, či robíme naozaj maximum čo sa dá pre kontakt s mimozemskou civilizáciou. Nie je čakanie na signál predsa len stále príliš pasívna metóda? Nemôžme sa pokúsiť o niečo aktívnejšie, nespoliehať sa len na to, že sa nám niekto ozve?
Máme pre vás dobrú správu – áno, môžme urobiť aj viac. Môžme sa pokúsiť nájsť mimozemský život a teda prípadne aj civilizáciu priamejšie – aktívnym hľadaním, nielen pasívnym čakaním na signál. Dokonca takáto snaha má už aj názov – Darwin a TPF. Prečítajte si o nich viac v tomto článku.
Vytvorený/Upravený:
06. jún 2005 09:33:16
 Už pred mnohými rokmi vyslovil Albert Einstein myšlienku, že sme unášaní vesmírom plným vĺn. Zrážajúce sa čierne diery, kolabujúce hviezdy a rotujúce nebeské telesá, pulzary, vytvárajú vlny v továrni priestoru a času, ktoré deformujú náš svet. Tieto gravitačné vlny vŕtajú v hlave vedcom už takmer celé storočie. Vzrušujúce nové experimenty nám možno pomôžu zachytiť tieto vlny a tak otvoriť úplne nové okno do vesmíru – ale na to je treba práve vaša pomoc!
Vytvorený/Upravený:
02. jún 2005 12:46:00
 Iste si väčšina z vás pamatá na svoje detstvo. Pamätáte si aj na ten pocit odhaľovania neznámeho, keď ste chceli vedieť, čo sa skrýva za nasledujúcim domom alebo potokom? Alebo keď vám rodičia dovolili byť poprvý raz pri televízore aj dlhšie do noci? Keď ste prvýkrát pobozkali svoju lásku? Ak áno, tak sa pravdepodobne vo vás stále skrýva tá iskra, ktorá vedie vedcov k riešeniu doposiaľ nerozlúštených záhad (nielen) prírody a v kútiku svojej duše možno ešte stále skrývate to detské nadšenie a zapálenie sa pre neznámu vec. Avšak - nie každý kto si zachoval tento dobrodružný objaviteľský elán sa musel stať hneď vedcom - a najmä pre takých je určený BOINC a projekty pod ním obsiahnuté. BOINC je veľmi jednoduchou metódou ako čiastočne uspokojiť svoju túžbu po objavovaní.
Prípadne pre tých, ktorých vedecká stránka projektov až tak nezaujíma, ešte vždy je tu takisto veľmi zaujímavé a niekedy aj napínavé súťaženie o napočítané kredity... V každom prípade je ale užitočné povedať si pár stručných slov o náplni projektov, na ktorých sa môžete zúčastniť, čo poviete?
Vytvorený/Upravený:
06. jún 2005 09:37:27
 Tak toto je asi najčastejšia otázka užívateľov ktorí sú zúčastnení na distribuovaných projektoch, pričom každý projekt má svoj vlastný systém distribúcie dát, prímania dát a ich vyhodnocovania. Preto som si aj ja položil túto otázku aj keď som pod BOINC-om od 23. júna 2004, viac ako polroka. Myslím ale že práve preto mám určité skúsenosti a na postavenú otázku viem teraz lepšie nájsť odpoveď alebo odpovede (viem že ich bude viac) ako kedykoľvek predtým. Nechcem tu nikomu dávať rozumy, sú to všetko len moje názory a každý má právo s nimi nesúhlasiť. slavko.sk
Vytvorený/Upravený:
01. jún 2005 10:17:46
 LHC je skratka pre Large Hadron Collider, čiže Veľký hadrónový urýchľovač. Urýchľovač je zariadenie, ktoré služi na urýchľovanie častíc a následne na ich zrážanie. Fyzici sa tu vo svojom úsilí v podstate podobajú deťom, ktoré tiež zo zvedavosti všetko rozoberajú na čo najmenšie dieliky, aby zistili, že “z čoho sa tá hračka skladá”. Teda fyzici v podstate rozbíjajú hmotu na čo najmenšie čiastočky (čiže častice), ktoré potom pomocou zložitých detektorov podrobne skúmajú.
Vytvorený/Upravený:
17. október 2004 22:55:49
 Klimatické modely predpovedajú zásadné zmeny klimatických pomerov na Zemi v dnešnom 21. storočí. Ale existuje veľká nejednoznačnosť v tom, čo predpovedajú a teda ako sa s tým vysporiadame? Pokiaľ sa nadhodnotí rýchlosť a rozsah klimatických zmien, môže ľudstvo zbytočne spanikáriť a investovať obrovské množstvo prostriedkov na riešenie problémov ktoré sa ukážu ako nepodstatné aj keď model hovoril niečo iné. Na druhej strane, ak model podcenil zmeny, výsledkom budú nedostatočné a neskoré opatrenia keďže sa očakávali nepodstatné zmeny.
Vytvorený/Upravený:
5. september 2004 13:14:27
 Astroseti: SERENDIP je nastarším z aktívnych SETI programov. Naštartoval v roku 1979 v Hat Creek-u, niekoľkokrát sa presťahoval na iné teleskopy, až konečne začal naplno fungovať v Arecibe v roku 1992. Vyzerá to, že teraz budete musieť počkať na postavenie vysnívaného teleskopu na odvrátenej strane mesiaca, aby ste mali k dispozícii lepší teleskop.

Dan Werthimer: Rádioastronómovia pripravujú nový teleskop, „štvorcové kilometrové pole“ (SKA), ktoré bude schopné rovnakého príjmu, ako 10 teleskopov v Arecibe. Zároveň bude schopné zamerať sa na mnoho cieľov na oblohe naraz. Podobné modelové teleskopy sa postavili a skúšaju sa v Kanade, Austrálii, Holandsku, Číne, Indii a USA.

Vytvorený/Upravený:
27. júl 2004 10:02:29
 "Computing Fast Fourier Transform"
Práve tu sa robí hlavné spracovanie prijatého signálu. Prijatý signál obsahuje rôzne frekvencie a preto je potrebné nájsť v ňom prípadné "tóny" a konštantné, pokiaľ možno dostatočne intenzívne signály. Na toto sa používa komplexná, tzv. rýchla fourierova transformácia (skratka FFT). Výsledkom tejto transformácie je graf ktorý je možné vidieť v spodnej časti a tvorí väčšinu grafického zobrazenia. Ukazovateľ na pravej strane grafu nám ukazuje ako ďaleko sa počítač dostal v analýze spracovávanej vzorky.
Vytvorený/Upravený:
14. október 2004 12:12:35
 Systém BOINC je softvérová platforma špeciálne vyvinutá pre distribuované výpočty využívajúca dobrovoľne poskytnuté zdroje počítačov pripojených na internet. Táto infraštruktúra je vhodná na použitie v rôznych projektoch a jedným z nich je práve projekt SETI@home pre ktorý bola vlastne táto platforma vyvinutá.

Tento článok sa zaoberá najmä ozrejmením si všetkých zmien v v projekte SETI@home, nastavením a popisom klienta BOINC a klienta SETI@home.
Vytvorený/Upravený:
16. apríl 2003
 O polnoci (atlant. času), v pondelok 24. marca 2003 skončila akcia s názvom Stellar Countdown v rámci projektu SETI@home. 24-hodinové pozorovanie potrebné pre revíziu už navštívených sľubných vesmírnych zdrojov signálu malo pôvodne zabrať tri dni, nakoniec bol ale potrebný celý týždeň. Výskyt výnimočných slnečných erupcií sťažil práce, ktoré tak boli zakončené 14-hodinovým pozorovacím maratónom...
Vytvorený/Upravený:
2. apríl 2003
 Predpokladajme, že v rámci projektu SETI bude zachytený signál, ktorý bude pravdepodobne pochádzať od mimozemskej civilizácie. Čo šťastný vedec - "nálezca" urobí ďalej?
Vytvorený/Upravený:
23. január 2003
 Ponúkame Vám ďalšie informácie o projekte BOINC a naň nadväzujúceho projektu AstroPulse.
Vytvorený/Upravený:
9. september 2002
 Terajší projekt SETI@home ukončí svoju činnosť v priebehu budúceho roku. Priaznivci tohoto projektu sa však nemusia ničoho obávať - pracujeme na nových projektoch, ktoré by mali nadviazať na doterajšie využitie počítačov miliónov dobrovoľníkov pre vedecký výskum. Naše plány zahŕňajú nasledovné ...
Vytvorený/Upravený:
19. júl 2002
 Od momentu, keď inžinier Bellových telefonických laboratórií Karl G. Jansky zistil rádiový šum, prichádzajúci z oblasti okolo stredu galaxie Mliečnej dráhy, bádatelia obracali citlivé antény smerom k oblohe. Počas ďalších desaťročí nasledujúce generácie sofistikovaných rádioteleskopov a prijímačov nielen že pomáhali astronómom a fyzikom objaviť mnoho nových zdrojov prírodného rádiového vyžarovania (napr. galaxie, neutrónové hviezdy, pulzary a pod.), ale pomáhali odkrývať niektoré z najprekvapujúcejších záhad kozmológie ...
Vytvorený/Upravený:
4. jún 2002
 Fascinovaný ideou spojenia sa s mimozemskou civilizáciou niekedy zabúdame, že projekt SETI@home nie je zameraný iba na hľadanie inteligencie medzi hviezdami. Je to tiež obrovský počítač vedeckého experimentu neslýchaného rozmeru, umiestnený tu na Zemi. S viac ako 3,5 miliónmi členov z celého sveta je projekt SETI@home zďaleka najväčšia a najsilnejšia počítačová sieť, aká kedy bola postavená ...
Vytvorený/Upravený:
13. február 2002
 Doteraz SETI@home z celkového prenosového pásma 70Mbit/s zaberalo približne 25Mbit/s a zvyšných 45Mbit/s využívali ostatní užívatelia. Na začiatku tohoto roku však došlo k neočakávanému a nevysvetliteľnému nárastu využitia internetového pripojenia ostatnými užívateľmi. Počas špičiek využitie pripojenia dosahuje 100% jeho kapacity. Ak by malo mať SETI@home znovu minimálne pripojenie 25Mbit/s, musela by sa ostatná prevádzka zredukovať do pôvodného stavu.
Vytvorený/Upravený:
29. december 2001
 Mnoho svetelných rokov ďaleko, v inom sektore galaxie, mimozemská civilizácia vyslala čistý a presný rádiový signál do vesmíru. O mnoho rokov neskôr, keď tento signál dorazí k Zemi, je tento signál len slabá ozvena, tažko odhaliteľná zariadeniami vyrobenými ľudskou rukou. Len najväčší rádioteleskop na Zemi, 305 metrov široký umiestnený v Arecibe, je natoľko citlivý, aby zachytil takéto mimozemské vysielanie. Tento signál je zaznamenaný a nahraný v momente, ako dopadne na odrazovú vrstvu teleskopu a zachytí ho príjmová anténa. Potom je odoslaný do výskumného centra v Berkeley, v Kalifornii (USA), kde vedci čakajú a dúfajú, že raz takýto signál príde.
Vytvorený/Upravený:
21. december 2001
 Čo si robil pre tým, ako si sa začal zaujímať o SETI?

DW: Na strednej škole som čítal knihy od Carla Sagana, Isaaca Asimovova, Georga Gamovova, a pravidelne som sledoval seriál Star Trek. Neskôr som sa pripojil do "Homebrew Computer Club" - počítačového klubu a začal som navrhovať hardware a software na hľadanie inteligentných signálov z vesmíru. Veľa zo zakladateľov Silicon Valley začínalo práve v tomto klube, vrátane Steva Wozniaka a Steva Jobsa ktorí neskôr založili Apple. Vyzerá to, ze každý z nich sa stal slávnym a bohatým okrem mňa...
Vytvorený/Upravený:
22.december 2001
 SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence - Hľadanie mimozemskej inteligencie) je projekt zameraný na hľadanie inteligentného mimozemského života vo vesmíre. Na výskum sa používajú najvýkonnejšie rádioteleskopy. Tento výskum je závislý od mnohých faktorov, pričom najlimitujúcejší faktor je faktor ekonomický. Viac ako 40 ročný výskum bol už približne 3 krát zastavený práve pre nedostatok finančných prostredkov. S týmito problémami sa výskum stretával od začiatku. Za SETI totiž nestáli a ani nestoja veľké a bohaté spoločnosti, tento výskum sa stretáva s uštipačnými poznámkami a niekedy až s výsmechom. Preto sa hľadal vhodný spôsob ako výskum realizovať s minimálnymi nákladmi a s veľkou účinnosťou. Použili výkonné rádioteleskopy, ktoré sú podstatne lacnejšie ako napr. optické pozorovania a iné metódy. Analýzou prijatých signálov sa dá pomocou Gaussovej krivky určiť, ktoré signály sú odlišné od iných. Táto teória vychádza z predpokladu, že práve tých signálov, ktoré sú vysielané mimozemskou inteligenciou je oveľa menej v porovnaní s ostatnými (napr. prírodné, odrazené pozemské). Z toho dôvodu musia rádioteleskopy sledovať veľké rozsahy frekvencií, v ktorých sa môžu ukrývať práve tie signály, ktoré výskum SETI hľadá. Túto situáciu ešte podstatne zhoršuje veľké rušenie zo Zeme, a to napr. mobilné telefóny, tevízne a rádiové vysielanie, GPS. Práve tieto signály môžu úplne rušiť tie, ktoré sa snažíme zachytiť.
Vytvorený/Upravený:
10. február 2006 13:00:30
 Pred nedávnom sa mi "podarilo" urobiť jednu WU za 1h 55min na AMD Thunderbird 1.04GHz, 128MB PC2100 DDRAM CAS2;)). Pozri obrázok nižšie. Nejedná sa o fikciu ani o vtip. Na tomto príklade vidieť, že každá jedna WU vyžaduje odlišný čas na analýzu a napr. pri testovaní treba vždy použiť tú istú wu. Test