Domov
Novinky
Projekt
Archív ?lánkov
Optimalizácia
Návody
Galéria
Stiahnite si
Odkazy
Diskusné fórum
Fórum - archív
Vyh?adávanie
TO-DO
Kontakt

BOINC.SK


Od 1.1.2002


Astronomický
snímok
dňa

APOD






Page Rank
 
 
Linux/Ubuntu a boinc

Zobrazujem príspevky 1 až 5 z celkového počtu 1 (strana 1 z 1)

Novšie príspevky Obnov fórum Zoznam diskusných fór Staršie príspevky

Bajo [bajo (zavináč) bajo.sk]26.09.2006 o 14:21:55

Pozdravujem vsetkych Boinc ratacov ... Mam problem. Nedari sa mi spojazdnit boinc na Linuxe - Ubuntu. Software ako taky je nainstalovany bez problemov, ale nech sa snazim akokolvek, nic okrem hlasky "BOINC Manager is not currently connected to a BOINC client.Please use the 'File\Select Computer...' menu option to connect up to a BOINC client.To connect up to your local computer please use 'localhost' as the host name." sa mi nezobrazuje. Nuz, problem je v tom, ze pod volbou File je len moznost Exit ... Select computer je v inej volbe, nech tam vsak napisem hocico, dana hlaska sa opakuje stale dokolecka. Podarilo sa to niekomu nastavit? Vdaka za pripadnu pomoc .)



 
slavko.sk (ICQ: 129298904) [slavko (zavináč) boinc.sk]29.09.2006 o 11:57:41

SETI@home teraz bezi vlastne 3. verzia, vola sa SETI Enhanced a bezne trva vela hodin, napriklad mne na HP-UX masinach aj 22-26 hodin. Takze z absolutneho casu si nic nerob. Tych 9 hodin je tak akurat. Jo a Wu su rozne, niekedy je to 9 hodin a inokedy 4. Posledna vec, pokial viem tak na vykonnejsie proseroy server posiela "dlhsie" jednotky - aby usetrili traffic po sieti - ale zas za ne dostanes viac kreditov. No problem at all.

 
Bajo [bajo (zavináč) pobox.sk]29.09.2006 o 06:58:49

podarilo sa mi zapojit do ratania aj druhe jadro ... a stacilo tak malo... zmenit si v general preferences na seti stranke pocet procesorov .) celkom ma zaujima, aky to bude mat vplyv .)
 
Palo M. [palo.m (zavináč) pobox.sk]29.09.2006 o 06:40:19

Inak prave na tej stranke odkial si to downloadol pisu, ze 64-bit verzia spolahlivo chodi na Solaris 10, SUSE a RedHat Enterprise. A z Debianom, Ubuntu a Gentoo to moze chodit necakane pomaly a vtedy je lepsie pouzivat 32-bitovu verziu...

 
Bajo [bajo (zavináč) bajo.sk]28.09.2006 o 23:36:44

heh .. vdaka za navod . navrhujem ho uverejnit ako instalacnu prirucku pre linux ... Ono v podstate za pomoci Slava som spravil to iste .. odinstalil instalacny ubuntu balik a nahodil som tohto klienta http://www.lb.shuttle.de/apastron/boincDown.shtml#gnua64
Jediny problem na ktory som narazil je ten, ze po preruseni ratania (napr vypnutie pc) to taha z nejakeho dovodu nove WU. Dalsia vec, ze na dualcore amd64 4400+ trvalo prve wu okolo 9 hodin, druhe 4... nech je tak ci onak, je to dost .. cakal som lepsi vysledok .(

 
Palo M. [palo.m (zavináč) pobox.sk]28.09.2006 o 10:54:33

Dakujem tymto odbornikovi na BOINC s nickom Hefto99, ktory ma upozornil na strasnu..., az sa to bojim povedat... no NEPEKNA VEC.

Napisal som "Na pocitanie teoreticky staci BOINC-client, ktory sam robi vypocty."

TREST SMRTI!

BOINC-client sice robi aj nejake vypocty, ale akurat tak benchmarky (mozno bude len dozivotie :-). Samotne vypocty "uzitocnych" veci robia samozrejme klienti projektov (nazyvane niekde aj aplikacie). Ale tych spusta BOINC-client podla nastaveni (na ktore projekty je pripojeny, aky maju podiel casu atd).

Pre Tvoj problem je podstatne, ze sa musis presvedcit ci Ti bezi ten BOINC-client (a preto som to vlastne cele tak domotal).


 
Palo M. [palo.m (zavináč) pobox.sk]28.09.2006 o 09:12:34

Welcome to the hell ]:->

Ale nie, Linux je super. Uvidis, ze sa Ti bude pacit, len treba byt zo zaciatku trocha trpezlivy ;-)

1. Ked chces zistovat co a ako, potrebujes pouzit shell. Je sice pravda, ze pod roznymi desktopmi ako KDE alebo Gnome su rozne oknove utilitky, ale shell je klasika a ide vzdy aj bez X-ov. Pravdepodobne mas bash alebo nieco velmi podobne (nepoznam Ubuntu distribuciu, ale to by nemalo vadit :-). Cize z X-oveho prostredia spusti nieco ako Terminal a v terminali sa spusta shell - nieco ako Command Prompt vo Windozoch. (Mozno toto vsetko uz vies, no ale pre istotu, v dnesnych casoch sa da Linux nainstalovat a pouzivat aj bez shellu... Skratka vsetko dalej mlatime do shellu, znak $ je prompt klasickeho, # je prompt rootovskeho )

2. Na zobrazenie procesov sluzi ps:
$ ps -Af
zobrazi vsetky procesy (A) aj s nejakymi uzitocnymi informaciami navyse (f)
$ ps -f -u fetos
zobrazi vsetky procesy uzivatela fetos
$ ps -Af | grep boinc
tak toto skus potom, ako spustis BOINC z toho X-oveho menu. Mal by si vidiet aj managera aj clienta. Su to 2 samostatne procesy. Na pocitanie teoreticky staci BOINC-client, ktory sam robi vypocty. Samozrejme, musis ho najprv nakonfigurovat, aby vedel co ma pocitat. A na to je najlepsi BOINC-manager.
Standardne to funguje tak, ze Ty si spustas iba boinc-managera. Ten zisti, ze este nebezi boinc-client, tak ho spusti. Potom sa cez port pripoji nanho a moze ho ovladat.
Takze ps -Af | grep boinc by Ti mal ukazat 2 procesy: boinc je samotny BOINC-client a boincmgr je BOINC-manager. Ak existuju obidva procesy, tak sa boincmgr nevie pripojit na boinc. Ak existuje iba boincmgr, tak sa mu nepodarilo vytvorit boinc (a preto sa nan ani nemoze pripojit :-) Dalsie akcie sa odvijaju podla vysledku.

3. Spustanie z X-oveho menu sa mi zda podozrive. Instaloval si BOINC stiahnutim zo stranky http://boinc.berkeley.edu/ alebo si nainstaloval nejaky balik pre Ubuntu? To je dost podstatna otazka. Instalacne baliky totiz spustaju iba BOINC-client ako daemon... a treba ich nakonfigurovat, aby to bolo podla Tvojich predstav. A na taku konfiguraciu potrebujes par zakladnych znalosti ako funguje Linux a Tvoja konkretna distribucia (ja mam Debian, Hefto99 ma SUSE a veci sa tam robia inak).
Ako prvy krok by som pre Linuxoveho novacika odporucal len samostatne nainstalovanie v domacom adresari (nie ako instalacny balik). Vtedy by si nemal mat nic v X-ovom menu, na zaciatok by sa to spustalo len z commandline:
Najprv si odinstalovat ten balik co mas, aby sa nebil so samostatnym klientom.
Stiahnut BOINC, napriklad v shelli aj:
$ wget http://morel.mit.edu/download/boinc/dl/boinc_5.4.9_i686-pc-linux-gnu.sh
(wget by si snad mal standardne mat, je to uzitocna vec ktoru vyuzivaju rozne programy. Prinajhorsom stiahni nejako inak standardne)
Nainstalovat:
$ sh ./boinc_5.4.9_i686-pc-linux-gnu.sh
Malo by Ti to vypisat hlasku:
now run ...blabla.../run_client to run the client and ...blabla.../run_manager to run the GUI
Tak to teda spustime:
$ ...blabla.../run_manager
A toto by Ti malo ist normalne. Ked sa toto rozchodi a pochopis ako to funguje, da sa pristupit k faze 2 a to je rozchodenie boinc ako demon. Spustanie zo svojho adresara ma totiz jednu nevyhodu: musis sa prihlasit a zakazdym to spustit. Ked Ti boinc bezi ako demon, spusti sa automaticky pri starte systemu a sam sa korektne stopne pri shutdowne.

Uff, pozeram, ze to je dost dlhe. Asi by som mal napisat clanok "Ako som nakoniec rozchodil BOINC pod Linuxom" :-D


 
Bajo [bajo (zavináč) pobox.sk]26.09.2006 o 17:50:24

S proxy problem nemam urcite. siet si nastavit viem a proxy nepouzivam. Boinc som instaloval z instalacneho balika pre Dapper Drake. Jeho verzia je 5.4.9. Nakolko som robil vsetko defaultne, nepredpokladam, ze by som mal problem s pravami, tak isto to nechce bezat ani pod rootom. Ci mi to bezi ako proces neviem, nakolko som zatial linux lama .) Ale spustam to po nabooteni OSu z Xov cez Xove menu .)
 
slavko.sk (ICQ: 129298904) [slavko (zavináč) boinc.sk]26.09.2006 o 15:36:53

Tu si skor myslim ze je problem s pripojenim BOINC Managera (GUI cast) k BOINC klientovi (process ktory riadi spustanie projektovych aplikacii).
Aku presne verziu BOINC a odkial si instaloval?
Nie je problem s pravami k suborom? chmod/chown?
Normalne by to malo chodit pod Linuxom aj pod Ubuntu.
Bezi ti boinc klient ako proces?

 
marpes [marpes (zavináč) zoznam.sk]26.09.2006 o 14:49:07

Ake mas pripojenie PC do Internet? Priamo, alebo cez  nejaky Proxy? Si pripojeny do nejakeho projektu?

Ak ides cez nejaky proxy server, musis si nastavit HTTP Proxy v Advanced/Setings/uško HTTP proxy....,

dalej v Tools/Attach to project  - pokracovat podla pokynov pre pripojenie sa do projektu, ktory si si vybral. Cely postup pripojenia je uvedeny v clanku Návod na ú?as? v BOINC pre za?iato?níkov 



Novšie príspevky Obnov fórum Zoznam diskusných fór Staršie príspevky