Domov
Novinky
Projekt
Archív ?lánkov
Optimalizácia
Návody
Galéria
Stiahnite si
Odkazy
Diskusné fórum
Fórum - archív
Vyh?adávanie
TO-DO
Kontakt

BOINC.SK


Od 1.1.2002


Astronomický
snímok
dňa

APOD






Page Rank
 
 
Zaujímavosti

Zobrazujem príspevky 1 až 5 z celkového počtu 7 (strana 1 z 2)

Novšie príspevky Obnov fórum Zoznam diskusných fór Staršie príspevky

pharao13 [pharao13 (zavináč) orangemail.sk]27.08.2006 o 18:55:06

Strasne by ma zaujimal nazor ludi v time na clanok na tejto adrese http://education.vsnl.com/godfrey/

V nejakom casopise ma to zaujalo, tak som sa chcel o tom dozvediet viac, vyzera to dost zaujimavo a je dost clankov o tej udalosti podla mna na serioznych strankach. 



 
Duro Kotulic Bunta [juraj_kotulic (zavináč) yahoo.com]29.08.2006 o 06:58:40

Na to, ze sa udalost stala uz v roku 2001, je naozaj podozrivo malo informacii. Co ma vsak zaraza najviac, je, ze Louis tvrdi, ze tie bunky sa rozmnozuju - sorry, ale toto je vec, ktora sa da dokazat v priebehu jedneho dna experimentu. On to ale tvrdi, lebo vidi bunky "v polke delenia". Velmi povrchne. Takisto tvrdenie, ze sa im "najlepsie dari" pri 300 st.C, nema vobec nicim podlozene, aspon som to nikde nenasiel. Proste si to vycucal z prstu. Vedec, ktory nieco take tvrdi,  ma mat seriozny dokaz alebo silnu indiciu. Nie obrazok "napoly rozdelenej bunky", ktora moze byt rovnako dobre natavenou a napoly zlucenou kvapkou taveniny. Louis zatial ziaden dokaz neponukol, len same nafukovanie pochybneych indicii, co nie je prilis dobry vedecky sposob badania.

Teoria panspermie mi pripada velmi dobra a vobec by som ju nezatracoval. Takisto ak si cital starsie prispevky v threade pokroky vo vyskume vesmiru, asi vies, ze som velky obdivovatel zivota a jeho schopnosti v extremnych podmienkach. Ale to, co predvadza ten Ind, je trochu za hranicou serioznosti. Anyway, seriozne experimenty sa vraj chystaju, takze uvidime. S najvacsou pravdepodobnostou sa ale o tom uz v novinach nedocitame, pretoze vysvetlenie bude asi prozaicke.


 
Pharao13 [Pharao13 (zavináč) orangemail.sk]28.08.2006 o 11:35:53

Myslel som, ze zareagujes ty, lebo z tvojich prispevkov vo fore vidim, ze sa vyznas a mas dobry prehlad, najma z veci co ma bavia. Cital som viac clankov o tom, tam naspodu je kopec linkov. V niektorych bolo, ze sa tym bunkam darilo pri vysokych teplotach, okolo 315 stupnov, hoci pozemsky zivot, konci okolo 130, v horucich zriedlach. Takze vyslovene pisali, ze tie zive struktury zili, takze nebolo to len o strukturach. Hoci moj osobny nazor je skepticky a tiez si myslim, ze to zavana senzaciochtivostou. Chcel som len vediet, ci niekto nema viac informacii o tejto udalosti. A co sa tyka panspermie, som jej velky zastanca, lebo uz aj pozemske formy zivota su schopne odolavat brutalnym podmienkam vo vesmire a verim, ze zivot dokaze byt ohromne prisposobivy, ovela viac ako si vieme predstavit. Mam taky nazor, ze takisto, ako sa virusy prisposobuju hostitelovi pocas evolucie a hostitel im, to znamenna, ze ak chce prezit a ma vysoku mortalitu a tym zabija svojho hostitela, tak musi polavit v mortalite, teda sa prisposobuje vonkajsim podmienkam, tak aj zivot na Zemi, ak prisiel z vesmiru vo forme mikroorganizmov, tak mohol byt ovela odolnejsi, ale postupom evolucie jeho odolnost mohla klesnut, lebo  to nepotreboval. Tym som nechcel povedat, ze na Zemi nie su odolne formy zivota, praveze ano, ale na pociatku mohli byt ovela odolnejsie.

 
Duro Kotulic Bunta [juraj_kotulic (zavináč) yahoo.com]28.08.2006 o 08:09:45

Este jeden logicky dodatok - autor spomina teoriu panspermie. Ak by naozaj objavene "bunky" boli predchodcom zivota na Zemi, tak je extremne nepravdepdobne, zeby nemali DNA - DNA (a RNA) je totiz spolocna absolutne vsetkym organizmom a zivotu na Zemi, a je uplne nelogicke, aby zrovna tato najcharakteristickejsia crta zivota (a pritom najzlozitejsia a najtazie "vyrobitelna") chybala udajnemu predchodcovi zivota. Cize ten napad ma tuto velu chybu. Rovnako ako aj to, ze neporovnatelne zivotaschopnejsie v kozmickom priestore su bakterie, nie bunky. Ak by teda bol zivot sireny v kometach, takmer urcite by si priroda na to vybrala odolnejsie bakterie, a nie prilis zlozite a zranitelne bunky. A takychto nedostatkov by sa na tejto senzacnej interpretacii dalo najst viac... Ale tie uz nie su take pritazlive pre media samozrejme...

 
Duro Kotulic Bunta [juraj_kotulic (zavináč) yahoo.com]28.08.2006 o 07:58:59

Strucne moj nazor:

  1. Z vyskumu autora je pravdepodobne, ze ciastocky obsiahnute v dazdi naozaj pochadzaju z meteoritu alebo (casti) malej komety. Nebolo by to nic vynimocne, pretoze kazdy DEN dopada na Zem odhadom asi DVESTO TON meteorickeho a kometarneho materialu (vacsinou vo forme prachu a mikrozrniecok). Slnecna sustava nie je totalne vycistena, aj ked je to uz neporovnatelne ina situacia v porovnani s pociatkom vzniku nasej sustavy, ked tu poletovali nielen prach a male zrniecka, ale mnozstvo aj velkych asteroidov. Kedze vsak kozmicky priestor je obrovsky, ani za miliardy rokov nie je Zem uplne izolovana, bez akychkolvek dopadov telies ci aspon prachu.
  2. S biologickym povodom "buniek" by som bol opatrny. Nebolo by to prvyraz, ked prirodzene vzniknuty utvar by pripominal biologicke utvary. Najznamejsi podobny pripad je asi kauza okolo meteoritu z Marsu pred niekolkymi rokmi. V nej takisto objavili utvary, ktore su na nerozoznanie od fosilnych bakterii,  a povazovali ich za dokaz, ze kedysi bol na Marse zivot. Ukazalo sa vsak, ze dane utvary mozu velmi dobre vzniknut aj procesmi, ktore nemaju nic spolocne s biologiou. Podobne si myslim, ze to bude aj v pripade tohto cerveneho dazda - to, ze zrniecka pripominaju bunky, je velmi povrchny a nedostatocny argument. Autor clanku sa vobec nesnazi nast nejake argumenty, ako by takyto utvar mohol vzniknut aj bez biologie. A pritom si myslim, ze to vobec nemusi byt zlozite - napr. samotny tvar (gulaty ci elipsoidny) je velmi prirodzeny pre drobne zrniecka, ktore boli vystavene dopadu do atmosfery - natavene ziskaju predsa tvar blizky guli. To, ze maju "membranu" ci "bunkovu stenu" - to moze byt sposobene velmi lahko tym, ze vonkajsie casti boli vystavene priamejsiemu posobeniu atmosfery, a teda vyssej teplote a taveniu. Pripadne aj v povodnom kozmickom priestore je povrchova vrstva zrniecok vystavena prenikavemu ziareniu (ci uz UV zo slnka alebo aj kozmickemu ziareniu), a pri vniknuti do atmosfery tato vrstva moze nadobudnut inu konzistenciu ako vnutorna cast zrniecka/"bunky" (aj ked tato moznost mi pripada menej pravdepodobna, pretoze kometa ci asteroid sa mohol rozpadnut az po vstupe do atmosfery). Autor vsak nic z toho nespomina, a preto si myslim, ze jeho praca je nedotiahnuta do konca a zavana snahou o senzaciu. Kazdy vedec by sa mal snazit najst okamzite triezve vysvetlenie na pozorovany fakt, a v pripade pozorovania zalozenom na velmi povrchnom vonkajsom tvare by sa mal o to snazit este viac. Najma ked v tomto pripade to vobec nie je take tazke, ako som hned navrhol dve moznosti vysvetlenia "bunkovej" struktury.
  3. Chemicke zlozenie (podla spektrografickeho obrazku v clanku najma uhlik, kyslik a kremik) nie je vobec samo o sebe dokazom biologickeho povodu, kedze je zname, ze uhlik, kyslik a kremik su jedny z najrozsirenejsich prvkov, ktore sa nachadzaju v prachovoplynovych mracnach okolo hviezd (kedze su vyrabane vo vnutri hviezd a lahsie prvky ako vodik ci helium su hviezdnym vetrom vytlacene prec do medzihviezdneho priestoru). Zivot sa vyvinul prave preto, ze uhliku je v diskoch okolo hviezd vela, neznamena to vsak, ze vsade, kde je vela uhliku (a uz vobec nie kysliku), je vyrobeny biooogickym procesom. Napr. aj povrch Mesiaca obsahuje velke mnozstvo kysliku a kremiku. Komety su zname tym, ze pochadzaju z prvotnej hmoty, z ktorej vznikla slnecna sustava, a ta je velmi bohata na uhlik, ktory vsak vznikol prevazne pri vybuchoch supernov a zaverecnych fazach vyvoja hviezd (najma cerveny obri produkuju velmi vela uhliku v podobe prachovych castic, ktore  su nasledne vytlacene do medzihviezdneho priestoru).

Suma sumarum, ide o zaujimavy jav, ktory velmi pravdepodobne je naozaj sposobeny ciastockami pochadzajucimi z meteoritu ci komety, samo o sebe to vsak nie je nejako prevratne nezvycajne. Biologicky povod zdaleka nie je dokazany ani vonkajsou podobou zrniecok, ani chemickym zlozenim, kedze oboje ma velmi dobre vysvetlenie aj nebiologickymi procesmi. Kazdy seriozny autor by mal uviest pre vysvetlenie vsetky moznosti, nielen tu "najsenzacnejsiu". Namiesto toho vsak autor este rozduchava prilisnu fantaziu vyjadreniami typu "DNA sme sice nenasli, ale co ked je to novy druh bunky, ktory ma geneticuk informaciu zakodovanu v inej molekule ako DNA?" To nie je privelmi seriozny a vedecky pristup.



Duro Kotulic BUnta [juraj_kotulic (zavináč) yahoo.com]28.03.2006 o 05:40:09

Zeby sa Star Wars blizili? Prototyp armadeho robota je tu! (video)



Duro Kotulic Bunta [juraj_kotulic (zavináč) yahoo.com]27.03.2006 o 11:01:44

Teda tak toto fakt stoji za to si pozriet: http://video.google.com/videoplay?docid=-760820435866344019

 
Duro Kotulic Bunta [juraj_kotulic (zavináč) yahoo.com]28.03.2006 o 05:39:16

Netusim veru co je to za ryby, ale ma som obavu, ze budu musiet tie ryby "vylievat" z clna, aby sa nepotopili. Uz viem kde prisiel Hitchcock na namet pre jeho "Vtaky". :-)

 
MeX [mex (zavináč) boinc.sk]27.03.2006 o 13:52:33

Tak toto je fakt sila. Co su to za ryby? Taku reakciu na svetlo som teda este nevidel, ani udicu nepotrebuju, staci cln a baterka :). To je idealna rybacka :)


slavko.sk (ICQ: 129298904) [slavko (zavináč) boinc.sk]10.02.2006 o 10:24:47

Pozorovania UFO v sucastnosti su otazne, moze to byt vlastne nejake rakety, meteorologicke balony alebo nieco ine. Su vsak zaujimave pozorania z minulosti kedy nic podobne ako rakety neexistovalo. Toto ej jedne pripad pzorovania UFO nad Moskvov v 19. storoci. Tu je clanok v anglictine.


Kotulic Bunta [juraj_kotulic (zavináč) yahoo.com]20.10.2005 o 05:22:09

2 Kusi & spol:

Strucne o projekte SIMAP:
Nase telo sa sklada z ohromneho mnozstva biomolekul. Velka cast z nich sa nazyva proteiny, bez ktorych by telo nikdy nemohlo fungovat. Proteiny su vacsinou obrovske molekuly zlozene z mensich stavenych casti zvanych aminokyseliny, celkovo su zlozene z mnoho stoviek, tisicov a niekedy az desattisicov atomov. Poradie tychto aminokyselin koduje urcitu funkciu proteinu, podobne ako jednotky a nuly koduju napr. tento text na vasom monitore. Proteinov vsak existuju tisicky druhov. Vyznat sa v nich je teda riadne zlozite. Problemom hlavne je, ze v mnohych pripadoch nepozname ich funkciu, to znamena, ze sice vieme, ze ten-ktory protein existuje, ale netusime na co sluzi a aka je jeho uloha v organizme. Nastastie, mnohe proteiny su si navzajom podobne (vacsinou preto, ze evolucne sa vyvinuli jedny z druhych). To plati nielen pre druh Homo sapiens, ale aj vzajomne - mnoho proteinov napr. z mysi je podobnych ludskym proteinom atd. Na zaklade tejto podobnosti dokazeme castokrat uspesne "uhadnut" ich funkciu v tele. Cize - ak zistime, ze dva proteiny maju podobny urcity usek, a experimentalne pozname funkciu jedneho z tychto proteinov, da sa predpokladat, ze aj bez experimentu dokazeme zistit, na co sluzi ten druhy protein. Cisto na zaklade vypoctu. To ma neocenitelny vyznam, pretoze experimenty v biology su pomale, narocne a castokrat aj drahe. A najma proteinov je obrovske mnostvo, a nie je realne stihnut urobit vsetky potrebne experimenty. SIMAP Boinc a jeho vypoctova kapacita teda moze velmi vyrazne rozsirit nas obzor v oblasti funkcii proteinov, a najma pomoct vyrazne urychlit tieto nase znalosti.
Hadam netreba prilis zdoraznovat, ale znalost funkcie proteinov ma nenahraditelny vyznam napr. pre vyvoj liekov proti chorobam, roznym porucham v organizme atd.

 
Kusi (ICQ: 316-498-439 , Skype: MrKusi) [kusenda (zavináč) bananatel.sk]20.10.2005 o 13:29:38

diki moc ja viem co su proteiny DNA... tomu rozumiem ale nechapal som ako presne sa tym zaobera teraz viem dakujem velmi pekne:-)
 
Kotulic Bunta [juraj_kotulic (zavináč) yahoo.com]20.10.2005 o 07:32:54

Za projektom stoja nemecke GSF narodne vyskumne centrum pre zivotne prostredie a zdravie, a Centrum pre vedy o zivote a potravinach Technickej univerzity v Mnichove. Zhodou okolnosti som sa so zopar ludmi z toho GSF rozpraval prednedavnom na konferencii o pocitacovej biologii, maju slusny vyskum. Pozadie projektu teda vyzera byt uplne normalne - akademicke. Problematika porovnavania sekvencii proteinov je velmi dolezita a popularna, a venuje sa jej viacero pracovisk vo svete. A ak mas na mysli financovanie, predpokladam, ze to funguje klasicky - statne dotacie, plus mozno nejaky grant od nemeckej vlady alebo EU.

A, asi som trochu mimo obrazu, ale - co je nedobre na osloveni XY & spol? Myslel som to tak, ze konkretne odpovedam na poziadavku Kusiho, s tym, ze odpoved je ale aj pre vsetkych ostatnych, ktorych to zaujima. Ak to znie nejako nevhodne alebo urazlivo, tak som to samozrejme tak nemyslel. :-)
 
gabberattack [gabberattack (zavináč) post.sk]20.10.2005 o 07:09:36

No tak to je asi prvy projekt z oblasti proteinov, co sa tvari akoby bol pod GPL a ma za to moje sympatie. Lenze zatial okrem tej jednej dvojjazycnej stranky nic nie je, pockam si na beta test, co sa z toho vykluje. Napriklad by ma zaujimalo pozadie projektu a kto ho podporuje.
Inak by som nebol rad, keby sme sa zacali oslovovat na fore systemom: "XY a spol.", pripadne "YX a spol." :-), trosicku mi to nieco pripomina. :-)

 
Kotulic Bunta [juraj_kotulic (zavináč) yahoo.com]20.10.2005 o 05:25:49

V neposlednom rade, vsetky vyratane vysledky budu (narozdiel od napr. protein predictoru) v databaze volne pristupnej akemukolvek vyskumnemu institutu, univerzite, ci jedincovi na svete. Zadarmo.

Novšie príspevky Obnov fórum Zoznam diskusných fór Staršie príspevky