Domov
Novinky
Projekt
Archív ?lánkov
Optimalizácia
Návody
Galéria
Stiahnite si
Odkazy
Diskusné fórum
Fórum - archív
Vyh¾adávanie
TO-DO
Kontakt

BOINC.SK


Od 1.1.2002


Astronomick
snmok
da

APOD






Page Rank
 
 
Budúcnos projektu SETI@home

Terajší projekt SETI@home ukonèí svoju èinnos v priebehu budúceho roku. Priaznivci tohoto projektu sa však nemusia nièoho obáva - pracujeme na nových projektoch, ktoré by mali nadviaza na doterajšie využitie poèítaèov miliónov dobrovo¾níkov pre vedecký výskum. Naše plány zahàòajú nasledovné:
  1. BOINC - Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (Berkeley otvorená infraštruktúra pre sieové výpoèty)
  2. Southern Hemisphere Search (Vyh¾adávanie signálov v južnej hemisfére)
  3. AstroPulse (Vyh¾adanie krátkych pulzov)
Na vylepšenie Vašej predstavy o budúcom vývoji týchto projektov Vám ponúkame èasovú os.


BOINC - distributed computing technology for SETI

Projekt SETI@home pozostáva z viacerých spolupracujúcich èastí - screensaver(klient), dátový server, www aplikácia (štatistika) a ïa¾šie. Aj keï terajší systém pracuje prakticky s malými výhradami ve¾mi dobre, boli dosiahnuté jeho obmedzenia vyplývajúce už z jeho návrhu. Pre ïa¾ší beh projektov myšlienkovo založených na projekte SETI@home sme vyvinuli Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC - Berkeley otvorená infraštruktúra pre sieové výpoèty). Tak isto ako projekt SETI@home, BOINC pozostáva z klientského programu a distribuèného databázového servera. BOINC nie je samostatná aplikácia, je to prostredie (v origináli 'framework' èo bude iste mnohým bližší výraz), pre ktoré môžu by vytvorené mnohé aplikácie využívajúce jeho vlastnosti. Na základe týchto týchto vlastností môže v takomto prostredí beža viacero výpoètových aplikácií naraz - napríklad Astropulse a southern hemisphere search (vyh¾adávanie signálov v južnej hemisfére). Nové verzie týchto aplikácií sa potom nemusia sahova ani inštalova zvl᚝ a tento proces je automatický.

Presnejšie povedané, BOINC je otvorený systém. Systém BOINC budú môc využíva aj iné vedecké projekty vïaka jeho univerzálnosti. Vy sami si vyberiete projekt na ktorom sa budete chcie podiela a takisto si vyberiete ko¾ko zo systémových prostriedkov Vašeho poèítaèa èi poèítaèov budete chcie na konkrétny projekt poskytnú. Budete sa môc rovnakým spôsobom zapoji do h¾adania mimozemských civilizácií, štúdia globálneho oteplovania alebo do biologického výskumu súèasne.

Existuje ve¾a pozitív ktoré tento systém v sebe obsahuje. Napríklad ak je dodávka dát na spracovanie z jedného projektu prerušená z akéhoko¾vek dôvodu systém rozdelí Vami poskytovaný výpoètový výkon na iné projekty - toto všetko bude prebieha pod Vašou kontrolou.

V porovnaní s terajším softwarom projektu SETI@home BOINC ma mnoho nových vlastností:

  • Nastavite¾ná úroveò cachovania (cache - fronta) pracovných jednotiek (WU - work unit - pracovná jednotka).

  • OpenGL grafika - celá grafika bude spracovaná pod týmto plne 3D grafickým rozhraním.

  • Rozšírené možnosti nastavenia všeobecne: len na Vás bude záleža ko¾ko systémových prostriedkov Vašeho poèítaèa (poèítaèov) - procesorového èas, priestoru na pevnom disku, šírky prenosového pásma do internetu - dáte k dispozícii pre konkrétny projekt. Tieto nastavenia sa budú da konfigurova pomocou webového rozhrania èím sa konfigurácia stane jednoduchá aj pre viacero poèítaèov èi celú sie.

  • Rozšírené možnosti nastavenia konkrétneho projektu: napr. si budete môc nastavi, v ko¾kých farbách má by zobrazovaná výstupná grafika.

  • Klienstské poskytnutie diskovej kapacity: projekty využívajúce BOINC budú môc pod¾a nastavenia užívate¾a využíva jeho diskový priestor pre potreby projektu. Toto znamená napr. v prípade projektu SETI@home uchováva rádiové dáta na poèítaèi užívate¾a namiesto uchovávania na digitálnych páskach.

  • Unifikované štatistiky: BOINC má prepracovaný systém štatiskiky jednotlivých participujúcich èlenov ktorý sa neobmedzuje len na poèet dokonèených WU (ktoré budú ve¾mi rozielne jedna od druhej v dåžke spracovania) ale na celkový prínos pre projekt.

  • Zdojové kódy: BOINC je otvorený systém (open-sorce) - èiže máte prístup k zdrojovýmu kódu (prièom jednotlivé projekty preò napísané nemusia by open-source). Ak si budete chcie modifikova Vášho klienta alebo opravi nejakú chybu, odteraz toto môžete ve¾mi ¾ahko vykona. Ostatné èasti BOINC takisto budú používa open-source software ako napr. web server Apache, serverové skriptovanie v jazyku PHP a databázu MySQL.


Southern Hemisphere Search
- zväèšenie pokrytia oblohy v rámci proketu SETI@home

Rádio teleskop Arecibo v Puerto Ricu prijíma informácie z približne tretiny oblohy v celej severnej hemisfére. Ale èo ak mimozemská civilizácia sa pokúša o kontakt na severnej èasti oblohy? Parkerov teleskop v Austrálii je najväèším rádio teleskopom, ktorý pokýva južnú hemisféru a dokáže ju pokry úplne celú. Naštastie sme sa s kolegami z programu SETI v Austrálii dohodli na spolupráci na projekte SETI@home a umiestnení dátového rekordéru priamo v zariadeniach Parkroveho teleskopu. Práce na spojazdnení tohoto projektu sú v plnom prúde. Nové zariadenie bude nahráva dáta z trinástich miest oblohy naraz. V porovnaní s teleskom v Arecibe, ktorý nemá takéto možnosi a v jednom èase môže sníma dáta len z jedného miesta oblohy je to znaèný krok vpred. Pokúšame sa nájs finanèné prostredky pre správu takýchto pozorovaní pre projekt SETI@home. Ak to finanèné zdroje dovolia predpokladáme, že nový dátový rekordér by mal v Parkrovom teleskope zaèa pracova zaèiatkom roku 2003. Ak sa chcete dozvedie viac informácií oh¾adne skúmania južnej èasti oblohy v rámci projektu SETI@home, odporúèame Vám èlánok publikovaný na stránkach Planetary Society.


AstroPulse - h¾adanie pulzarov, mimozemskej inteligencie a èiernych dier

Jedna s prvých aplikácií ktorá využíva prostredie BOINC je projekt nazvaný AstroPulse. Tento projekt praktocky znovu podrobí analýze existujúce dáta projektu SETI@home na krátke rádiové signály trvajúce len okolo mikrosekundy. Tento typ signálô je odlišný od signálov ktoré sa snažil doterajší projekt SETI@home analyzova. V okamihu keï je signál ve¾mi rýchly (a tým pádom aj ve¾mi krátky) je rozroležený do ve¾mi širokého spektra frekvencií. Práve kvôli tomuto faktu potrebujeme plné 2.5MHz široké pásmo pre maximálnu citlivos, zatial èo terajší projekt SETI@home delí toto pásmo na 256 x 10 kHz menšie sub-pásma. Zároveò tieto pulzy k nám putujú cez tzv. medzihviezdne médium (plyn z ve¾mi nízkou hustotou, ktorý výplòa priestor medzi hviezdami) ktoré ich rozptilujú a zväèšujú (resp. spomalujú) ich èasový priebeh. Tieto vplyvy 'pri prenose' môžeme pred samotnou analýzov (po-)opravi špeciálnym algoritmom nazvaným 'coherent de-dispersion' ('súvislé de-rozptýlenie'). Tento matematický výpoèet je ve¾mi nároèný na výpoètový výkon a preto je ve¾mi vhodný ako distribuovaný výpoètový projekt.

Je nieko¾ko možných zdrojov takéto typu signálu. Jeden z nich sa nazýva 'pulzar'. Jednoducho povedané, je to ve¾mi rýchlo rotujúca neutrónová hviezda s meniacou sa radiáciou v každom èase rotácie. Tento náš nový výskum môže odhali nové pulzary ktoré zatia¾ nikto predtým neskúmal. Ïa¾šou z možností pôvodu takéhoto signálu je mimozemská civilizácia - séria pulzov je ¾ahko rozpoznate¾ný signál a pulzy so záporným rozptylom (viï ïalej) sú príznakom mimozemskej inteligencie (prírodný resp. prirodzený rozptyl signálu znamená, že vyššie frekvencie prídu v reálnom èase skôr ako tie z nižšie). Treou možnosou je zanikajúca èierna diera. Teoreticky sa predpokladá, že zanikajúce èierne diery tesne pred koncom 'života' vysielajú krátky rádiový signál. Túto teóriu však ese nikto nepotvrdil ani nevyvrátil. Projekt AstroPulse má viac ako 100 násobne vyššiu citlivos ako všetky predchádzajúce výskumy doteraz.

V našich laboratóriách sa teraz nový systém AstroPulse založený na prostredí BOINC testuje a od¾aduje. Beta verzia bude dokonèená kocom tohoto roku (2002) a prvá verejná ostrá verzia bude uvedená niekedy zaèiatko budúveho roku 2003.

Vo¾ný preklad z originálneho èlánku - MeX.


Vytvoril: MeX [9. september 2002] / Upraven: [9. september 2002] / Poet zobrazen: [10229]