Domov
Novinky
Projekt
Archív ?lánkov
Optimalizácia
Návody
Galéria
Stiahnite si
Odkazy
Diskusné fórum
Fórum - archív
Vyh¾adávanie
TO-DO
Kontakt

BOINC.SK


Od 1.1.2002


Astronomick
snmok
da

APOD






Page Rank
 
 
IT & SETI

Úloha poèítaèových technológií pri h¾adaní mimozemskej inteligencie
(SETI - Search for Extraterrestrial Intelligence)

Autor: Kamil Z. Skawinski

Od momentu, keï inžinier Bellových telefonických laboratórií Karl G. Jansky zistil rádiový šum, prichádzajúci z oblasti okolo stredu galaxie Mlieènej dráhy, bádatelia obracali citlivé antény smerom k oblohe. Poèas ïalších desaroèí nasledujúce generácie sofistikovaných rádioteleskopov a prijímaèov nielen že pomáhali astronómom a fyzikom objavi mnoho nových zdrojov prírodného rádiového vyžarovania (napr. galaxie, neutrónové hviezdy, pulzary a pod.), ale pomáhali odkrýva niektoré z najprekvapujúcejších záhad kozmológie.

Niektorí vedci, ako napr. astronóm Frank Drake a fyzici Philip Morrison a Giuseppe Cocconi, predvídali ove¾a väèší prís¾ub v moderných rádioteleskopoch. Aj keï plne uznávali ich potenciál výskumných astronomických zariadení, títo vizionári cítili, že takéto vysokovýkonné nástroje môžu by využité pre pátranie po umelých emisiách komunikaèných technológií ktoré môžu by vyžarované inou civilizáciou v Mlieènej dráhe.

8. apríla 1960, za použitia 85-stopového rádioteleskopu v National Radio Astronomy Observatory v Green Bank v Západnej Virgínii Drake zrealizoval prvý pokus o zachytenie takýchto mimozemských signálov. Jeho dvojtýždòové pozorovanie hviezd Tau Ceti a Epsilon Eridani nazval “Project Ozma”. Nestretol sa s úspechom, ale projekt Ozma bol prvým krokom v pátraní po inteligentnej, technologicky vyspelej mimozemskej civilizácii.

42 rokov po Drakovej pionierskej práci, pokraèuje h¾adanie mimozemskej inteligencie a bádatelia na celom svete sa ve¾mi snažia zodpoveda stároènú otázku : “Sme vo vesmíre sami?”. Na rozdiel od 1960, h¾adanie ETI je dnes uznávanou, vážnou oblasou vedeckého výskumu. Èo je dôležitejšie, výskum SETI sa teraz odohráva v dobe, keï sú tak naša technológia ako aj naše chápanie vesmíru dostatoène sofistikované na to, aby zodpovedali tejto výzve. A na rozdiel od minulosti nie je SETI tajomstvom pre vysokú akademickú obec, najmä vïaka sieovému prepojeniu, užívatelia PC po celom svete môžu svojím malým dielom prispie k pátraniu po známkach mimozemského vysielania v medzihviezdnych rádiových signáloch.

Distribuovaný computing a výskum SETI

SETI@Home je jedineèný výskumný program, ktorý využíva poèítaèe pripojené na Internet pre h¾adanie mimozemskej inteligencie. Odštartovaný bol 13. mája 1999. Tento najznámejší pokus o nájdenie ETI pozostáva zo špeciálneho šetrièa obrazovky, ktorý si užívatelia môžu stiahnu z www-stránky projektu setiathome.ssl.berkeley.edu. Tento špeciálny software pomáha výskumníkom na Kalifornskej Univerzite v Berkeley efektívne spracova obrovské množstvo údajov o rádiových signáloch získaných z najväèšieho rádioteleskopu na svete – observatória Arecibo v Portoriku. Konfrontovaní s 50 terrabytmi údajov, ktoré bolo treba analyzova, tím pracovníkov SETI sa obrátil na verejnos s prosbou o pomoc, èo definitívne viedlo k odštartovaniu SETI@Home.

”David Gedye prišiel s nápadom o SETI@Home niekedy v roku 1995 a vykonal väèšinu základnej práce pri zvládnutí rôznych rovín projektu,” vysvet¾uje David P Anderson, Ph. D., riadite¾ projektu v laboratóriu kozmických výskumov na Kalifornskej univerzite v Berkeley. “Dave mi o tom hovoril – ja som mal za sebou dos práce v distribuovanom computingu, preto ma to zaujalo, a on ma dal dokopy s existujúcim projektom Radio SETI, náhodou prebiehajúcim tu v Berkeley, ktorý mal prístup k údajom potrebným pre SETI@Home. V Radio SETI sa snažili pomocou digitálnej analýzy rádiových signálov z vesmíru nájs signály, ktoré by neboli prírodného pôvodu. Ukázala sa, že je to hlavne problém poèítaèovej kapacity a èím viac jej máte, tým lepšiu prácu môžete urobi pri h¾adaní takýchto slabulinkých signálov.”

Distribuovaný computing používaný SETI@Home jednoducho povedané dovo¾uje výskumníkom z Berkeley využíva obrovské množstvo vo¾nej poèítaèovej kapacity na preskúmanie ve¾kého množstva údajov získaných rádioteleskopom v Arecibe. Každý úèastník SETI@Home obdrží “pracovnú jednotku – working unit (WU)” z centra projektu (cca. 350 kb dát), ktoré sa spracujú keï je poèítaè neèinný. Keï šetriè obrazovky dokonèí analýzu, klient odošle výsledky spä do laboratória a stiahne si ïalšiu WU, tak aby sa proces mohol opakova.

”V princípe klient prepoèítava spektrum signálu tým, že ho rozloží na frekvencie približne tak ako grafický ekvalizér pri stereosystéme – s tým rozdielom, že my rozkladáme signál na desatisíce až milióny frekvenèných pásiem” hovorí Anderson. “Tento proces používa algoritmus nazývaný Rýchla Fourierova transformácia. Èo h¾adáme je úzko-frekvenèný signál, kde signál je na jedinej frekvencii, alebo na malom rozsahu frekvencií. Pozrieme sa na toto spektrum a h¾adáme hroty … sèasti h¾adáme hroty, trvajúce urèitú dobu. Najjednoduchšie by pre nás bol konštantný signál, prichádzajúci ako keby z trvalo pracujúceho vysielaèa. Pri použití rádioteleskopu by sme potom poèas 15 sekúnd [pozorovate¾ské okno pri použití pevnej antény na pohybujúcom sa povrchu otáèajúcej sa Zeme] videli postupné zosilòovanie, vrchol a opä slabnutie signálu. A to je tá základná vec, po ktorej pátrame, tieto vlnovkovité krivky mimozemského vysielania, zvané Gaussians. Náš šetriè obrazovky berie do úvahy Dopplerov posun a používa špeciálny algoritmus pre vyh¾adanie pohyblivých signálov. To je dôvod, preèo potrebujeme tak ve¾a poèítaèového èasu, pretože klient h¾adá signály pri tisícich hodnotách posunu.”

Výhody a nevýhody

V roku 1999 bolo ve¾a ¾udí skeptických k metodológii distribuovaného computingu SETI@Home. Dnes sa projekt osvedèil ako jednoznaène úspešný. K máju 2002 sa viac ako 3.725.900 registrovaných užívate¾ov zúèastòuje na SETI@Home a spolu zanalyzovali približne 510.744.000 pracovných jednotiek (WU). To sa dá interpretova ako približne 983.487 rokov procesorového èasu (procesorový rok sa rovná jednému poèítaèu pracujúcemu nepretržite jeden rok).

”Poèítaèová kapacita, ktorú máme momentálne k dispozícii sa vyrovná superpoèítaèom za cca. 300 miliónov dolárov,” hovorí Anderson “a nikto vo svete SETI nemá také množstvo peòazí na poèítaèe.” Spo¾ahnutie sa na distribuovaný computing pri výskume SETI znamenalo aj novú výzvu pre výskumníkov v SETI@Home.

”Niektorí ¾udia urobili dobre mienené veci, ako napríklad prepis kódu klienta a výmenu èastí softwaru, aby na ich druhu poèítaèa pracoval rýchlejšie. A niekedy to neurobili dobre – výsledky, ktoré sme od nich dostali sú chybné. Niektorí našli cesty, ako posla zásadne chybné výsledky, akoby sa jednalo o mimoriadne silný signál. Iní zas našli spôsob aby to vyzeralo, že ich poèítaèe urobili ve¾a práce, aj keï neurobili niè… len preto aby sa dostali vyššie v tabu¾kách odoslaných výsledkov. Ale pri takom množstve užívate¾ov vcelku nebolo týchto problémov ve¾a.”

Aby sa zabezpeèila spo¾ahlivos výsledkov, SETI@Home predpokladá, že sa ten istý rádiový signál analyzuje viacerými klientmi. Táto schéme má dnes svoje tienisté stránky.

”Najväèšia výzva, pred ktorú sme ako projekt postavení – a my sme naozaj malý projekt, máme šes ¾udí na èiastoèný úväzok a snažíme sa robi nieèo naozaj ve¾ké s relatívne malým množstvom èlovekohodín – je kontinuálne sa zväèšujúca sa základòa užívate¾ov … a kontinuálne zvyšovanie rýchlosti priemerných poèítaèov,” hovorí Anderson. “ Keï sme projekt rozbiehali, najvýkonnejším PC bolo 200 MHz Pentium. Poèítaèová sila rastie exponenciálne, ale náš zdroj údajov v Arecibe je viazaný na pásky tak ako pred dvoma rokmi. Takže sa sústavne potýkame so zväèšujúcou sa kapacitou poèítaèov a najjednoduchším riešením by bolo posla každú èas údajov viacerým užívate¾om.

”Ale dostaneme sa do bodu, kde tie isté údaje budeme posiela príliš mnohým užívate¾om. Je užitoèné spracova ich povedzme tri krát, a potom porovna výsledky a vybra dva najlepšie. Ale nepomôže nám, keï sa budú analyzova šes, alebo sedem krát. Tiež sme museli updatova náš klientský program tak, aby vykonával ove¾a viac práce, hlbšia analýza signálu vyžaduje dva až trikrát viac procesorového èasu, ako pri predošlých verziách.

Navzdory menším zdržaniam a ažkostiam rastu sa SETI@Home stal vzorom pre iné súkromné a komerèné výskumné projekty, ktoré chceli využi silu distribuovaného computingu. Tento model sa využil pri výskume antraxu alebo DNA. Anderson, ktorý je poèítaèovým expertom a nie astronómom je tiež zaangažovaný v projekte pre výskum globálnych klimatických zmien.

Záujem o iný výskum neznamená, že SETI@Home skonèí v budúcnosti v zabudnutí. “Sme približne v polovici s pokraèovaniami v SETI@Home,” poznamenáva Anderson. “Doteraz používame ako zdroj dát teleskop Arecibo a pripravujeme sa na zaèiatok záznamu údajov v Austrálii na inom teleskope, ktorá môže rotova a obsiahnu inú èas oblohy. Arecibo je najväèší rádioteleskop na svete a bol mnoho krát obnovovaný, ale má nieko¾ko zásadných obmedzení. Parabola sa nehýbe a jediným efektívnym spôsobom využitia je pohyb antény nad parabolou, ale stále ste limitovaní rozsahom cca. 35 stupòov okolo 17 severnej rovnobežky… môžete sledova len urèitý pruh severnej oblohy a tento pruh obsahuje len urèitú èas Mlieènej dráhy a neobsahuje jej centrum.

A je tu aj celá druhá fáza h¾adania, ktorá nastane, keï vytvoríme ve¾kú databázu potenciálnych “kandidátskych” signálov, ktoré sme obdržali od našich užívate¾ov. Už teraz máme databázu asi miliardy takýchto signálov. Èaká nás fáza, v ktorej budeme musie použi ïalšie algoritmy, aby sme vylúèili pozemskú interferenciu a skutoèným lakmusovým papierikom bude, èi je nádejný signál trvalo konštantný. Táto fáza nie je tak nároèná na CPU-èas ako skôr na databázové rezervy. V základe musíme prezrie naše databázy, èi sa v nich nachádza signál, ktorý prichádza z toho istého miesta a na tej istej frekvencii.

Integrálne poèítaèe

”Je ve¾a projektov, ktorými by sme mohli zaobera, napr. väèší rozsah rádiového spektra, alebo projekt optické SETI, ktorý by mohol preskúma naraz viac hviezd, nie len jednu . To sú veci, ktoré môžeme urobi hneï teraz. Ale sú s tým spojené problémy a to najmä problémy financovania nároènej poèítaèovej a digitálnej elektroniky. Pre SETI máme ale málo peòazí, takže musíte stavi na tom, èo ste schopní financova,” hovorí Seth Shostak, Ph.D., astronóm a vedec pre verejné programy Inštitútu SETI (www.seti.org), súkromnej neziskovej organizácie, ktorá je zameraná na vedecký výskum a verejnú informovanos. “Ale spolu s tým, ako postupuje PC-technológia máte výhody z Moorovho zákona, ktorý hovorí, že každých 18 mesiacov sa zdvojnásobuje sila PC, ktorú môžete kúpi – takže tak dlho ako platí tento zákon, rozvinutejšia technológia sa stáva v krátkom èase nieko¾kých rokov dostupnejšia. A dúfajme, že kým vybudujeme nové antény, budeme môc z týchto výhod v budúcnosti aži.”

Inštitút SETI je svetovou jednotkou v h¾adaní ETI a ich “Project Phoenix”, cielené h¾adanie rádiových signálov na observatóriu Arecibo, patrí medzi najúplnejšie a najvyèerpávajúcejšie h¾adania SETI vôbec. Inštitút prevádzkuje tiež program optického SETI (OSETI) v spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Santa Cruz a observatóriom Lick.

Poèítaèe a sofistikované softwarové programy pomáhajú výskumníkom nielen h¾ada signály mimozemských civilizácií, ale aj “uprata” a lepšie analyzova milióny vesmírnych signálov.

”Musíte analyzova údaje, ktoré ste získali. Nemôžete ich len “poèúva” v surovom stave, musíte ich odšumi a rozdeli ich na milióny kanálov a to je hlavný problém digitálneho spracovania signálu. A v prípade skupín teleskopov musíte tieto body na oblohe zjednoti a to je opä problém digitálneho spracovania. Všetky aspekty snaženia SETI sú preto závislé na “dolnom konci”, od digitálnej elektroniky pripojenej k anténam.”

Digitálne spracovanie signálu je tiež potrebné na odstránenie interferencií vytvorených pozemským televíznym a rozhlasovým vysielaním, mobilnými telefónmi, lietadlami a komunikaènými družicami. Našastie vedci v SETI vyvinuli dômyselné metódy pre prienik cez tieto pozemské zdroje interferencií.

Novšie a silnejšie teleskopy a interferometre (teleskopové polia), ako napr. Allen Telescope Array v severnej Kalifornii, ktorý má zaèa èinnos v roku 2005, s¾ubujú ve¾ké zlepšenia pre výskum SETI. Tieto najmodernejšie prístroje, spojené so zodpovedajúcou poèítaèovou technológiou dovolia vedcom realizova rôzne dlhodobé pozorovania oblohy a rádiové experimenty simultánne. Dnes radio SETI nemá tak ve¾ké ambície, h¾adá len nestále mimozemské nosné signály.

”Všetky SETI – experimenty teraz spriemerúvajú rádiový signál, ktorý sa prijíma, takže akáko¾vek modulácia alebo správa sú spriemerovaním vymazané. V dôsledku toho sa nemusíte stara o akéko¾vek dekódovanie v stupni, v akom sa SETI nachádza teraz – h¾adáte to, èo sa bežne nazýva nosný signál,” hovorí Shostak. “Len v prípade OSETI dostanete jednotlivé bity, takže ich môžete zaznamena a pokúsi sa ich neskôr rozlúšti.” Napriek tomu, v momente, keï sa podarí zachyti mimozemský signál, rádiový, alebo optický, výskum sa posunie smerom k rozlúšteniu samotného vysielania.

Šance nájs v Galaxii civilizáciu na našom stupni vývoja sú ve¾mi malé. “Naše vysielanie vysokovýkonného televízneho signálu (aj do vesmíru) sa skonèí niekedy v najbližších dvoch dekádach prechodom na optické káble, a ETI už touto fázou možno prešli,” hovorí Shostak. “Otázkou teda je: je tu vôbec nejaký vysokovýkonný signál s urèitým úzkym rozsahom pásiem, ktorý h¾adáme, prichádzajúci od civilizácií, ktoré sú rozvinutejšie ako sme my?” Napriek tomu môže aj rozvinutejšia civilizácia používa urèité druhy rozptýleného rádiového signálu pre navigáciu alebo nieèo podobné, aj keï 99,9,% vysielania je presne cielené.

Žiadne vládne tajnosti v SETI

Aj keï podozrenia z utajovania existencie mimozemského života zamestnáva už desaroèia autorov science-fiction a Hollywood, v skutoènosti nie je vláda USA nijakým spôsobom zapojená do výskumu SETI v Spojených štátoch. V skutoènosti bolo v roku 1992 zastavené financovanie h¾adania ETI, americká vláda sa absolútne nezaujíma o tento výskum. Ako pozitívny dôsledok je, že pokia¾ by sa objavil mimozemský signál, nebude možné žiadne zasahovanie vlády so snahou utaji tento objav. To neznamená, že neexistuje interný monitoring v rámci komunity SETI.

”Vedci v komunite SETI po celom svete majú sami najväèší záujem nevyvoláva falošné poplachy – nechcú uvrhnú svet do paniky a potom musie každému poveda, že sa niè nedeje. Existuje schválený postup, pod¾a ktorého v prípade, že niekto zachytil signál, nebude to zverejòova ani oznamova vláde, ale poskytne všetky údaje potrebné pre overenie ostatným výskumníkom SETI, ktorí môžu použi svoje vlastné poèítaèe a teleskopy. A len ak je zhoda viacerých vedcov a výskumných tímov, že signál je pravý, potom budú informované médiá a vlády.”

”Sú dve možnosti: Buï sme vo vesmíre sami alebo nie sme. Obidve rovnako naháòajú strach.“ – Arthur C. Clarke

Bolo by to samozrejme úžasné, keby bolo h¾adanie rozvinutej mimozemskej civilizácie krátkodobým podnikom, odmeneným rýchlym úspechom. Ale výskum SETI treba považova za dlhodobú, viacgeneraènú oblas výskumu.

Možno že ticho, ktoré sme zatia¾ našli v rádiovom vysielaní znamená, že cesta k civilizácii Typu I je mimoriadne nebezpeèná a ažká a možno ve¾a civilizácií na tejto ceste zneužilo vedomosti o sile atómu a znièili sa sami. Alebo, èo je optimistickejšie, mimozemské civilizácie sa už dávno presunuli mimo pozemského, relatívne primitívneho stupòa technológie a priemerných znalostí fyziky a rádio je pre nich už mnoho storoèí anachronizmom.

Naopak, je možné, že iné civilizácie v našej galaxii sú mierne pozadu vo vývoji a preto ich po èase budeme poèu cez nekoneèné dia¾avy vesmíru.

Èlovek vysiela rádiové signály nieèo vyše jedného storoèia a naše vysokoenergetické vysielanie trvá približne 50 rokov – okamih v kozmickom èase – a naše signály sa pod¾a astronomických merítok nedostali naozaj ïaleko. Aj keby náš signál zachytil nejaký civilizovaný druh niekde vo vzdialenosti 50 až 60 svetelných rokov, musíme si na „odpoveï „ poèka rovnakých 50 až 60 rokov. Preto musia by trpezlivos a vytrvalos hlavnými èrtami výskumu SETI, pretože nevieme kedy zachytíme ten dlho h¾adaný a unikajúci signál z hviezd.

Kamil Z. Skawinsky
autor je spisovate¾om na vo¾nej nohe. Zaoberá sa technologickými témami.
Žije v Milwaukee, USA

Pôvodný článok vyšiel na serveri California Computer News pod pôvodným názvom IT & SETI. Týmto by sme sa chceli ešte raz poďakovať za vydanie prekladu článku aj v slovenskom jazyku pánovi Kamilovi Z. Skawinskému.

Vytvoril: Hermann [19. júl 2002] / Upraven: [19. júl 2002] / Poet zobrazen: [10170]