Tak toto je asi najèastejšia otázka užívate¾ov, ktorí sú zúèastnení na distribuovaných projektoch, prièom každý projekt má svoj vlastný systém distribúcie dát, prijímania dát a ich vyhodnocovania. Preto som si aj ja položil túto otázku, aj keï som pod BOINC-om od 23. júna 2004, pomaly ro bude rok. Myslím ale, že práve preto mám urèité skúsenosti a na postavenú otázku viem teraz lepšie nájs odpoveï alebo odpovede (viem že ich bude viac), ako kedyko¾vek predtým. Nechcem tu nikomu dáva rozumy, sú to všetko len moje názory a každý má právo s nimi nesúhlasi.
Ako sa povráva o projekte SETI@home, tzv. Classic verzii, teda tej ktorá beží od roku 1999, jedna a tá istá jednotka (voláme ich aj WU, z anglického Work Unit) sa pošle aj 9 užívate¾om a to len preto, aby ich poèítaèe mali èo robi. To mi nepripadá efektívne.
Áno, aj v prípade BOINC verzie sa pošle 1 WU aktuálne na 4 poèítaèe (staèia 3 WU na validáciu a pridelenie kreditu), ale to len z toho dôvodu, aby sa výsledky mohli porovna a eliminovala sa možnos zmeny výsledkov s výh¾adom získania väèšieho množstva kreditu. Pochopite¾ne, že modifikované výsledky nemajú pre vedu žiaden zmysel. Ale nie každému ide o vedu.
Princíp fungovania BOINC platformy, ktorý pozostáva z jednej hlavnej aplikácie, nazýva sa Core Client (tá sa stará o riadenie výpoètu a zabezpeèuje dostatok WU na poèítaèi) a samotnej vedeckej aplikácie (to je tá ktorá robí samotný výpoèet) umožòuje jednu peknú vec. V prípade novej verzie vedeckej aplikácie sa táto prostredníctvom hlavnej BOINC aplikácie automaticky stiahne zo servra projektu a nasadí na výpoèet. Bez zásahu užívate¾a.
Už nie je potreba používa rôzne aplikácie na zabezpeèenie dostatku WU na poèítaèi. Èasto boli práve tieto zdrojom problémov a to nie len na strane klienta (napr. zrútenie OS) ale aj na stránke servra (nekontrolovate¾ne vysoká záaž sahovaním ve¾kého množstva WU naraz). Všetko je vyriešené kombináciou hlavného klienta a nastavení na internetovej stránke projektu.
Nemá to len v názve, ale je to skutoène tzv. open source aplikácia a dokonca aj niektoré vedecké aplikácie (napríklad SETI) sú takéhoto typu a do ich vývoja sa môže zapoji ktorýko¾vek programátor na svete.
Na jednom poèítaèi je možné zúèastni sa viacerých projektov naraz. Skoro každý projekt má aj svoju grafickú vizualizáciu, ktorá môže by použitá ako šetriè obrazovky. Grafické rozhranie samotného klienta umožòuje sledova priebeh výpoètu, èasové údaje ako aj údaje o kredite.
Súèasou aplikácií na servry je generovanie XML štatistík a z týchto sú následne na mnohých stránkach (nezávislých od projektu) vytvárané rôzne štatistické tabu¾ky a grafy.
http://www.setisynergy.com/stats/
http://boinc.bakaneko.mydns.jp/
http://www.boincstats.com/
http://stats.kwsn.net/
Pride¾ovanie kreditu závisí napríklad aj od výkonu poèítaèa, ale aj aj od typu WU, jej nároènosti a vlastne vôbec sa nesleduje poèet spoèítaných WU. Sleduje sa len kredit, ktorý je ale postavený na spoloènom základe pri všetkých projektoch a preto je súèet kreditov z viacerých projektov relevantná hodnota.
Staèí si nastavi na ko¾ko dní sa má zabezpeèi zásoba pracovných jednotiek na lokálnom disku. Ak je na jednom poèítaèi viac projektov, tak ešte treba nastavi, na ktorý z nich sa ko¾ko zdrojov poèítaèa bude pride¾ova a to je všetko. Okrem toho je možné udržiava 3 rôzne množiny týchto nastavení. Toto všetko na stránke projektov, pri zmene parametrov v jednom projekte sa tieto nové parametre prenesú aj na iné projekty.
Nepodstatnou vlastnosou je aj možnos priamo ovláda z jedného klienta iné poèítaèe vo svojej sieti, na ktorých je BIONC (zatia¾ v beta verzii – existuje však ve¾mi pohodlný nástroj BoincView, ktorý toto už teraz rieši) a nie je potreba ma fyzický prístup k takýmto poèítaèom.
Zaujímavá je aj schopnos BOINC aplikácie fungova ako tzv. NT-service.
Mnohé projekty riešia ve¾mi zaujímavé vedecké úlohy. Na stránke každého projektu, ale aj na stránkach tímov je možné nájs mnohé informácie o vedeckej stránke projektu. Spektrum projektov už dnes umožòuje vybra si projekt pod¾a záujmu, zúèastòova sa na òom a pritom sa o òom, ako aj o oblasti vedy kam patrí, ve¾a dozvedie.
Každý projekt má svoje diskusné fórum ktoré sa nevenuje len vedeckej stránke projektu a riešeniu problémov, ale aj zábave. Je možné spozna nových ¾udí z celého sveta, zdokonali sa hlavne v angliètine (dá sa poveda že je to oficiálny jazyk projektov) a dozvedie sa ve¾a o živote na celom svete.
K dnešnému dòu, 26. máju 2005, boli oznámené tieto èísla: Od spustenia v júni 2004, je do všetkých projektov BOINC zapojených 169 330 aktívnych užívate¾ov z 219 krajín sveta. Celkový dosiahnutý výpoètový výkon je 207 TeraFLOP, èo je omnoho viac, ako má akýko¾vek najvýkonnejší superpoèítaè na svete.
SETI@home – h¾adanie mimozemských civilizácií na základe analýzy rádiových vån prímaných z vesmíru, http://setiweb.ssl.berkeley.edu/.
Climateprediction.net – ladenie klimatických predpovedných modelov, http://climateapps2.oucs.ox.ac.uk/cpdnboinc/index.php.
Predictor@home – predpovedanie štruktúry bielkovín, http://predictor1.scripps.edu/.
LHC@home – pomoc pri konštruovaní najväèšieho urých¾ovaèa èastíc na svete v CERN-e, http://lhcathome.cern.ch/.
Einstein@home – analýza gravitaèných vån http://einstein.phys.uwm.edu/.
FightAIDS@home – h¾adanie lieku proti AIDS (vo fáze príprav), http://fightaidsathome.scripps.edu/index.html.
The Lattice Project – príprava projektu v oblasti experimentálnej biológie (vo fáze príprav), http://lattice.umiacs.umd.edu/.
slavko.sk
[email protected]
Vytvoril: slavko.sk [26. máj 2005 09:58:52] / Upraven: [06. jún 2005 09:37:27] / Poet zobrazen: [10172] |