Domov
Novinky
Projekt
Archív ?lánkov
Optimalizácia
Návody
Galéria
Stiahnite si
Odkazy
Diskusné fórum
Fórum - archív
Vyh¾adávanie
TO-DO
Kontakt

BOINC.SK


Od 1.1.2002


Astronomick
snmok
da

APOD






Page Rank
 
 
SETI@home a plány do budúcnosti


O polnoci (atlant. èasu), v pondelok 24. marca 2003 skonèila akcia s názvom Stellar Countdown v rámci projektu SETI@home. 24-hodinové pozorovanie potrebné pre revíziu už navštívených s¾ubných vesmírnych zdrojov signálu malo pôvodne zabra tri dni, nakoniec bol ale potrebný celý týždeò. Výskyt výnimoèných slneèných erupcií sažil práce, ktoré tak boli zakonèené 14-hodinovým pozorovacím maratónom.

V koneènom dôsledku však zmena plánov nezavážila. Stellar Countdown sa naopak ukázal by úspešnejším ako sa pôvodne predpokladalo. Bolo preverených 166 najperspektívnejších vesmírnych kandidátov, ktorých urèilo SETI@home. To je podstatne viac ako pôvodne plánovaných 100 až 150 cie¾ov pozorovania. Okrem toho, vedúci výskumu Dan Werthimer a jeho tím si našli èas na zameranie 35 Slnku podobných hviezd, 15 blízkych galaxií, 6 "kandidátov" z projektu SERENDIP a 5 extrasolárnych planetárnych systémov (planetárnych systémov mimo Slneènej sústavy).

V koneènom dôsledku tak Stellar Countdown pozoroval 227 lokácií na oblohe. V priebehu nieko¾kých nasledujúcich týždòov budú všetky zozbierané dáta spracované èlenmi SETI@home po celom svete. Tieto spracované údaje budú tvori základòu pre stanovenie výsledného rozhodnutia, èi sa niektorý z cie¾ov kvalifikoval ako skutoèný signál mimozemskej inteligencie.

Ešte pred závereèným hodnotením výsledkov však SETI@home pozerá do budúcnosti prostredníctvom plánov na citlivejšie a podrobnejšie skúmanie oblohy. Tím projektu SETI@home dúfa, že v priebehu dvoch rokov nahradí súèasný prijímaè. Pozorovania SETI@home budú vykonávané za využitia viackanálového dátového snímaèa, ktorý bude umiestnený v kupolovitej èasti teleskopu s názvom Gregorian. Na rozdiel od jednoduchého snímacieho zosilòovacieho vedenia bude nové zariadenie tvori sedem samostaných vedení, prièom každé bude pripojené na svoj vlastný, vysokokocitlivý L-Band prijímaè. V praxi to znamená, že zatia¾èo pôvodný prijímaè môže v jednej chvíli pozorova len jednu lokalitu na oblohe, multikanálový dátový snímaè bude schopný zamera sa na sedem oblastí súèasne. Naviac ich bude možné pozorova s omnoho vyšším stupòom citlivosti než je to možné so súèasným vybavením.

Dan Werthimer a jeho tím nie sú jediní, ktorí netrpezlivo oèakávajú inštaláciu nového zariadenia. Vo svojej podstate je SETI@home len èasou celku pozostávajúceho zo stoviek výskumníkov z celého sveta, ktorí majú záujem vykonáva svoj výskum s pomocou nového zariadenia. Ïalšie významné skupiny z daného celku predstavujú astronómovia zaoberajúci sa detekciou pulzarov a výskumníci mapujúci hustotu vodíka v našej galaxii i mimo nej. Spolu tieto tri skupiny založili konzorcium ALFA (ide o skratku Arecibo L-Band Feed Array).


Multikanálový dátový snímaè

Multikanálový dátový snímaè poskytuje dôležité výhody pre všetkých výskumníkov v konzorciu. Prieskum, ktorý sa môže zamera na sedem rôznych cie¾ov v jednom èase bude teda ove¾a efektívnejší než ten, ktorý musí prejs jednotlivé ciele postupne jeden za druhým. Skutoènos, že každé vedenie má vlastný prijímaè tiež umožòuje vedcom "poèúva" v jednej chvíli na rôznych frekvenciách - to je výhoda, ktorú jednochuché vedenie neposkytuje.

Poèas 21. až 23. marca sa zástupcovia skupiny ALFA stretli v Arecibe kvôli koordinácii svojich plánov s novým zariadením (Stellar Countdown bol naplánovaný tak aby sa èasovo kryl s týmto stretnutím). Výskumníci zo skupiny ALFA predpokladajú, že budú ma k dispozícii asi 10 000 pozorovacích hodín na rádioteleskope v priebehu asi piatich rokov. "Získa taký rozsah pozorovacieho èasu bolo možné jedine vïaka skutoènosti, že konzorcium zastupuje ve¾ké množstvo vedcov", hovorí Dan Werthimer. Okrem toho, ako vysvet¾uje ïalej, tento pozorovací èas tak nejde na úkor ïalších astronómov, ktorí sa individuálne snažia získa èas na teleskope. Dôvodom je fakt, že využívaním multikanálového dátového snímaèa èlenovia konzorcia budú schopní vykona svoj výskum omnoho efektívnejšie ako doteraz a nebudú tak súaži s ïalšími vedcami o dodatoèný vzácny pozorovací èas. V koneènom dôsledku, ako povedal D. Werthimer, tak budú ma všetci potenciálni užívatelia rádioteleskopu viac èasu na realizáciu svojich pozorovaní.

Multikanálový dátový snímaè sa v súèasnosti stavia v Austrálii, kde už je podobné zariadenie s trinástimi kanálmi nainštalované na 64 metrovom tanieri v Parkerovom observatóriu. V Arecibe by sa mal objavi v apríli 2004 a inštalácia by mala zabra zhruba 9 mesiacov.

Keï sa pozorovanie rozbehne, snáï už na zaèiatku roka 2005, SETI@home a jeho mapovanie sa stane citlivejším a podrobnejším než kedyko¾vek predtým. Bude to znamena novú kapitolu v h¾adaní mimozemskej civilizácie.


Èas rádioteleskopu v Arecibe s vyznaèením kupolovitej èasti
a zosilòovacím snímacím vedením


Pod¾a èlánku Amira Alexandra: Beyond the Countdown: SETI@home Makes Plans for the Future pripravil eXtacee.


Vytvoril: eXtacee [16. apríl 2003] / Upraven: [16. apríl 2003] / Poet zobrazen: [10171]